Leczenie ran

Leczenie odleżyn - studium przypadku 1

Monika Łęgowik
Starsza pielęgniarka, specjalistka z zakresu pielęgniarstwa opieki długoterminowej
Zespół Opieki Paliatywnej „Palium” w Częstochowie,
Niepubliczny Zakład Pomocy i Opieki Pielęgniarskiej

 

Leczenie odleżyn studium przypadku

 

Pacjentka, pani Beata, lat 44. Od 27 lat chorująca na stwardnienie rozsiane. Od 5 lat unieruchomiona w łóżku z powodu progresji choroby. Chora w opiece domowej, bez wsparcia ze strony rodziny.

Opiekę sprawują pielęgniarki i opiekunki.Chora nie zgadza się na objęcie stacjonarna opieką długoterminową. W ciągu dnia chora jest przemieszczana na fotel (na fotelu poduszka przeciwodleżynowa), gdzie spędza większość dnia. W nocy przebywa w pozycji na plecach z lekko uniesionym wezgłowiem (materac przeciwodleżynowy lateksowy). Z powodu problemu inkontynencji chora korzysta z pieluchomajtek. Pani Beata wypija 1 litr płynów dziennie. Prowadzi dietę niskowęglowodanową, wysokobiałkową, bogatoresztkową.


Ocena rany:


U pacjentki powstała odleżyna II stopnia według skali Torrance’a w okolicy kości ogonowej o rozmiarach 5 x 3 cm. W środku rany widoczne dwie zmiany o rozmiarach 1 x 1cm z ubytkiem naskórka oraz towarzyszącym wysiękiem surowiczym. Pacjentka skarży się na ból w okolicy odleżyny, zwłaszcza przebywając w pozycji na plecach.


Diagnoza pielęgniarska:

  • przerwanie ciągłości skóry,
  • dolegliwości bólowe w okolicy rany (6 w skali VAS),infekcja rany.Cel postępowania pielęgniarskiego:

  • leczenie i zapobieganie infekcji,
  • eliminacja dolegliwości bólowych,
  • skrócenie czasu leczenia poprzez zastosowanie opatrunków specjalistycznych.


Opieka pielęgniarska:

U pacjentki zastosowano leczenie miejscowe odleżyny z zastosowaniem opatrunków aktywnych Medisorb. W trakcie leczenia zastosowano opatrunek Medisorb H, który utrzymywał się na ranie przez okres 3 dni. Po 9 dniach leczenia opatrunkiem Medisorb H zmieniono leczenie i zastosowano  opatrunek Medisorb F. Zmiany opatrunku odbywały się co 7 dni. Czas leczenia tym opatrunkiem trwał 21 dni. W trakcie zmiany opatrunków wykonywano płukanie rany roztworem 0,9 % NaCl. W rezultacie proces leczenia odleżyny zakończono po 30 dniach, zmieniając opatrunek jedynie sześć razy.


Przebieg procesu gojenia:

Zastosowanie opatrunków Medisorb niemal natychmiast przyniosło pacjentce efekt przeciwbólowy,jednocześnie stanowiąc barierę przed przenikaniem moczu i kału do rany. Zmiany opatrunków były dla pacjentki bezbolesne, a opatrunki nie stanowiły przeszkody do przemieszczania pacjentki oraz wykonywania czynności higieniczno–pielęgnacyjnych jak również korzystania z pieluchomajtek. Rana odleżynowa bardzo szybko ulegała gojeniu poprzez ziarninowanie, a następnie doszło do naskórkowania. Leczenie odleżyny trwało 30 dni. Opatrunki dobrze przylegały do rany, dając poczucie pewności i komfortu dla personelu leczącego i samej pacjentki. Rana uległa całkowitemu wyleczeniu bez powikłań.


Refundacja dowiedz się więcej Gdzie kupić opatrunki specjalistyczne Dobierz opatrunek do rany
Stronę wspiera producent opatrunków Medisorb
Webdesign by 3xW