Stopy cukrzycowe

Objawy

Zespół stopy cukrzycowej neuropatycznej

Dominujące objawy:

  • zanik czucia: dotyku, bólu i temperatury.

 

Chory nie odczuwa obecności działania na niego szkodliwego bodźca takiego jak: skaleczenie, oparzenie, uwieranie przez zbyt ciasne buty, obecności ciała obcego w bucie. Niewrażliwość na ból jest podstawowym elementem sprzyjającym powstawaniu owrzodzenia podeszwy stopy. Neuropatyczna stopa cukrzycowa jest ciepła, zachowane są przepływy w tętnicach, ale zdeformowane są stawy i kości tworzące stopę.

U pewnej grupy pacjentów powstają zmiany w stawach polegające na stopniowym niszczeniu drobnych stawów stopy w wyniku czego dochodzi do znacznych zniekształceń stóp. Konieczne jest wówczas noszenie specjalnego obuwia wykonanego na indywidualne zamówienie. Noszenie zwykłych źle dopasowanych butów bardzo często prowadzi do powstania owrzodzenia.

 

 

Zespół stopy cukrzycowej niedokrwiennej - angiopatycznej

Dominujące objawy:

  • wzmożone odczuwanie bólu

 

Główne dolegliwości to ból nasilający się zwykle w nocy, towarzyszący często bolesnym kurczom mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze.

W zależności od poziomu zwężeń i zamknięć tętnic kończyny dolnej dochodzi do powstawania martwicy różnych obszarów stopy.

Najcięższą postacią choroby jest zamknięcie dużych tętnic kończyny dolnej powyżej kolana. Skutkuje to obumarciem tkanek stopy, a niekiedy również podudzia. Martwicy ulegają najczęściej palce stopy. Niedokrwienną stopę cukrzycową cechuje zachowanie unerwienia przy jednoczesnym upośledzeniu ukrwienia kończyny.

Nie leczony zespół stopy cukrzycowej prowadzi do amputacji kończyny.


Refundacja dowiedz się więcej Gdzie kupić opatrunki specjalistyczne Dobierz opatrunek do rany
Stronę wspiera producent opatrunków Medisorb
Webdesign by 3xW